Ekav Logo

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı 23 Kasım 1991'de sanatı toplumun her kesimine ulaştırmak, geleceğin genç sanatçılarına destek vermek amacıyla kurulmuştur.

Ekavart Gallery, EKAV Vakfına bağlı kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bağış makbuzu ile çalışılmakta ve etkinliklerden elde edilen gelirler, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılarak, geleceğin sanatçılarına destek olmaktadır. Galerimiz Süzer Plaza’da Ritz Carlton Oteli altında bulunmaktadır.

Sanat diliyle, estetiği birleştirerek toplumun yaşam ve bilinç düzeyinin kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Ekavart Gallery açılışından bu yana, Türk resminin usta ve genç sanatçılarının yapıtlarından oluşan solo ve karma sergiler, kişisel gelişim seminerleri, imza günleri, atölye çalışmaları, müzik dinletileri gibi sayısız etkinliğe imza atmıştır. Fahrel Nisa Zeid, Ergin İnan, Süleyman Saim Tekcan, Muzaffer Akyol, Balkan Naci İslimyeli, Seyyit Bozdoğan, Okan Bayülgen, Mercan Dede, Nezih Çavuşoğlu, Ali Alışır, Sezin Aksoy, Uğur Çakı, Yalçın Bilgin, Ardan Özmenoğlu gibi sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmıştır.

Vakfın 20. Yılı dolayısıyla hazırlanan “Dikkat! Kadın”, kadının 21. yüzyıldaki genel durumuna dikkat çekmek amacıyla, kadın sorunlarına sanatla bakış açısı getirmiş ve Anadolu’nun birçok ilinde ilgiyle karşılanarak, sanatseverlerle buluşmuştur. Günlük hayat içinde “Kadın”a ve kadının toplumsal yaşam içindeki yerine dikkat çekmek amacıyla; resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, video art vs. gibi farklı disiplinlerde üretilen yapıtlardan oluşan sergi, EKAV’ın toplumsal sorumluluk anlayışıyla “Kadın Sorunu”nu büyüteç altına alıp, irdelemektedir.

Ekavart Gallery, EKAV Vakfı bünyesinde her geçen gün daha da büyüyerek ve zenginleşerek 'Sanat Geliştirir, Sanat İyileştirir, Sanat Birleştirir' sloganıyla ülkemizin kültür platformlarına ayna tutan etkinlikleri sanatçılar ve sanata gönül vermiş tüm sanatseverlerle paylaşarak çalışmalarına devam etmektedir.