Sanatın İyileştirici Gücünü Birlikte Keşfedelim!

“Art and Mindfulness Workshop” – Füge Demirok

22 Şubat 2020, Cumartesi 12:00-13:30

Sanatçı Füge Demirok yurt içinde ve dışında Sanatın bireysel ve toplumsal iyileştirmeye faydaları üzerine yaptığı inceleme ve çalışmalarını 22 Şubat Cumartesi günü saat 12:00-13:30 arası Ekavart Gallery’de “Sanatın İyileştirici Gücünü Birlikte Keşfedelim” konulu “Art and Mindfulness Workshop”ta katılımcılarla paylaşacak.

Sanatın insan sağlığını ve refahını amaçlayan kullanımını ilk çağlardaki iyileştirme törenlerinden çağımızda sağlık kurumları dahil olmak üzere, her alanda görmek mümkündür. Sanat; zihin, beden ve ruh bütünlüğünün korunmasında temel rol oynar. Bu nedenle, dünyanın pek çok ülkesinde şirketler, vakıf ve dernekler genel refahı korumak amaçlı olduğu gibi, hastaneler ve geriatri merkezleri de tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak sanatın farklı disiplinlerinden yararlanmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, sanatın depresyonu büyük ölçüde azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, yaşam sevincini arttırdığı ve fiziksel iyileşmeye faydalı olduğu tespit edilmiştir. Günlük yaşamda her yaştaki bireyin özgüvenini geliştirmek, iletişim becerilerini arttırmak ruh, beden ve zihin bütünlüğü oluşturma amaçlı farkındalık yaratmaya yönelik olarak, plastik sanatlar kadar drama, edebiyat, müzik ve dans gibi disiplinler de kullanılmaktadır. Sanatın ruh sağlığına olduğu kadar fizyolojik sağlığa da faydalı olduğu yapılan araştırmalar sonucu alınan kesin verilerle belirlenmiştir. Kurumlarda oluşturulan sanat birimlerinin veya planlı olarak geçirilecek sanat saatlerinin sistemli ve sürekli olması bireysel ve toplumsal refah için bir gerekliliktir.

Sanatçı Füge Demirok yurt içinde yaptığı çalışmaların yanı sıra 2016 yılında sağlık kurumlarında sanat yönetimi sertifika programına katıldığı Florida Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Sağlık bölümünde yaratıcı sanat programlarının işleyişi ve sistemli bir şekilde uygulanışını inceleme ve deneyimleme imkanı bulmuştur. Sanatçı son beş yıldır kurumsal şirket, Üniversite, Lise, hastane, bakımevi, dernek ve vakıflarda pilot uygulamalar yapmış, seminerler vermiştir. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanatta yeterlik programını bitirmiş, Katılım Sanatının bireysel ve toplumsal iyileştirmeye faydaları üzerine olan tezinin araştırma ve incelemelerini sürdürmektedir.

Bu özel interaktif workshop aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olup, tüm geliri EKAV/Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı tarafından güzel sanatlar alanında eğitim gören bursiyerlerine aktarılacaktır. EKAV Vakfı “Sanat Geliştirir, Sanat İyileştirir, Sanat Birleştirir” sloganıyla ülkemizin kültür platformlarına ayna tutan etkinlikleri sanatçılar ve sanata gönül vermiş tüm sanatseverlerle paylaşarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ekav.org © 2007 - 2018

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön