Eğitim kültür araştırma vakfı
Sanat Geliştirir, Sanat İyileştirir, Sanat Birleştirir

Alper Kızılboğa


Kendi arkadaşlarımla oluşturduğumuz “ 70’lik” adlı amatör müzik grubunda piyano ve gitar çalmaktayım. Grubumuz çeşitli festival ve etkinliklerde sahne aldığı gibi çeşitli organizasyonlarda da 60-70 ve 80’lerin blues- rock’n roll ve classic rock repertuarıyla konserler vermektedir. Kendi okul filmim ve bir çok arkadaşımın okul filmimin özgün müziklerini yaparak kendimi bu yönde de geliştirmeye çalışıyorum.

Lise yıllarımda daha yoğun olmak üzere edebiyat alanıyla da yakından ilgiliyim. Varlık ve Virgül dergilerinde 2003 yılında misafir yazar olarak çeşitli hikaye, deneme ve şiirlerimin yayınlanması beni bu alana doğru itse de ben öncelikli tercihimi sinemadan yana kullanarak edebiyatın hayatımda bir ilgi alanı olarak kalmasını tercih ettim. Halen www.antoloji.com’da 40’ı aşkın şiirim internet ortamında yayınlanmaktadır.

Gelecekte kendimi sinema alanında yönetmen olarak bir yerlere gelmiş bir şekilde görmek öncelikli hedefimdir. Çünkü sinema dünya üzerindeki en büyük iletişim aracıdır. Bu sanat dalıyla milyonlarca insana sesinizi duyurabilirsiniz. Ve sinemacı derdi olan insandır. Anlatmak istediği şeyler vardır ki; bu iletişim aracını seçmiştir. Yönetmenlik dünyanın en zor ama en fazla haz veren mesleğidir. O yüzden kendi ailemi merkez olarak gördüğüm bir çemberin en dış halkası olan bütün dünyaya dair anlatmak istediğim bir çok şey, çarpık olarak gördüğüm bir çok düzen, sorun, iyi ve kötü düşünceler vardır. Bu çember bizim yaşama alanımızdır ve bu alana dair insanları düşünmeye itmek, onların hangi davranışları gerçekleştirirken, hangi kararları verirken  bu çembere nasıl bir etki sağladıklarını anlamalarını sağlamak en büyük sosyal sorumluluğumdur.

Gelecekte ilk uzun metraj çalışmamda 21. yüzyıl insanının gelişen sanayi ve teknoloji ile kendini nasıl yalnızlığa ittiğini, soysal yaşam ve ‘öteki’ kavramını nasıl yitirdiğini hatta hazmedemediğini anlatmaya çalıştığım bir senaryo ile insanların karşısına çıkmak istiyorum. Özellikle ülkemizde 12 Eylül sonrası bastırılmış, düşünmemeye itilmiş, internet, tv, bilgisayar oyunlarıyla aile ve çevrelerinden soyutlanış, üretmeye değil sadece tüketmeye odaklanmış, çevresine ve sosyal sorunlara duyarsız , “Benim konvers ayakkabıma yada livays pantolonuma kimse dokunmasın da kim nerede savaşıyorsa savaşsın.” demeye itilmiş geleceğimiz olarak gördüğümüz gençliğimizin ne kadar kendinden ve dünyadan bihaber olduğunu anlatmayı başarabildiğim bir filmin vizyonda olması yakın geleceğimin ilk sinemasal hedefidir.

Üniversite öğrenim hayatım boyunca Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluklarından birini üstlenmiş olan, binlerce benim gibi gence destek olmuş TEV ve EKAV gibi kurumların da bir çok fikir ve düşüncemde benimle aynı hissiyatı paylaştığını bilmekten gurur duyuyorum. Şimdi ya da gelecekte bu kurumlarla birlikte çalışmak, güzel projelere imza atmak için elimden ne gelirse yapmaya hazırım. Yardımcı olabileceğim her türlü konuda yardım sözümü şimdiden veriyorum. Çeşitli sinema atölyeleri,  film gösterimleri,  film eleştirileri, tanıtım ve reklam filmlerinde bilgilendirme, bilgi edinme ve iş gücü ihtiyacı başta olarak bu aileye katkıda bulunabilirsem benim için hissedilemez bir haz olur….

EĞİTİM DURUMU
2004- ……. : Mimar Sinan Üniversitesi, Sinema-TV
2000-2004 : Nişantaşı Nuri Akın Lisesi
1992-2000 : Bayrampaşa Mustafa Itri İlköğretim Okulu
  
FİLMOGRAFİ
Siyahtan Beyaza 2007 (Prof. Tevfik İsmailov Atölyesi Okul Filmi 11 dk.

05.03.2008

Ekav.org © 2007 -